پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

راه اندازی پایانه مرزی، تنها راه خروج کلات از بن بست ارتباطی

در جلسه مشترک مسئولان شهرستان با نمایندگان مجلس مطرح شد:
راه اندازی پایانه مرزی، تنها راه خروج کلات از بن بست ارتباطی
خراسان رضوی - مورخ چهارشنبه 1391/10/13 شماره انتشار 18308 
نویسنده: صمد قربانیان

 

لطفا ادامه مطلب


در جلسه شورای اداری شهرستان کلات با حضور ۳تن از اعضای مجمع نمایندگان استان از حوزه انتخابیه مشهد مقدس و کلات در سالن فرمانداری، مشکلات این شهرستان مطرح و راهکارهای مربوطه بررسی شد و در این جلسه راه اندازی پایانه مرزی تنها راه خروج کلات از بن بست ارتباطی پیشنهاد شد . به گزارش خبرنگار خراسان در آغاز این جلسه ائمه جمعه شهرهای کلات و زاوین با استناد به آیات و روایات خدمت رسانی به مردم را وظیفه ای شرعی و انسانی دانستند و خواستار تلاش شبانه روزی مسئولان برای حل مشکلات مردم و رفع موانع و معضلات پیش روی سرمایه گذاران در عرصه های مختلف شدند. امام جمعه زاوین در این جلسه، تقدیم ۱۰۰شهید در راه نظام اسلامی را افتخار اصلی مردم این بخش دانست و

ارائه خدمات به مردم در مرکز بخش زاوین را ضروری ترین خواسته مردم عنوان کرد. «حجت الاسلام سجادی»، افزود: نبود بانک مهم ترین مشکل مردم این بخش با ۲۰هزار نفر جمعیت است و مردم مجبورند برای کوچک ترین کارهای بانکی فاصله طولانی تا شهر کلات در مرکز شهرستان را طی و متحمل هزینه های سنگینی شوند. امام جمعه کلات هم در این جلسه ضعف بنیه مالی شهرداری کلات و نبود پزشکان متخصص در بیمارستان کلات را ۲مشکل عمده کلات عنوان کرد. «حجت الاسلام قلی زاده» در ادامه مشکل تامین اعتبار برای مصلای نمازجمعه شهر کلات را از دیگر مشکلات این شهر دانست و افزود: ارتباط مستمر نمایندگان مجلس و سرکشی از حوزه انتخابیه کلات به حل مشکلات مردم کمک شایانی خواهد کرد. فرماندار کلات هم در این جلسه با بیان برخی ظرفیت ها و قابلیت های شهرستان گفت: شهرستان کلات در عرصه های گردشگری، کشاورزی، صنایع دستی و دامپروری دارای قابلیت ها و ظرفیت های فراوانی است و چنان چه از این حوزه ها حمایت شود، شاهد افزایش تولید در این حوزه ها خواهیم بود. «محمدرضا قره خانی» افزود: در دوران دولت نهم و دهم خدمات بسیار بزرگی در شهرستان صورت گرفته است که گازرسانی به شهرهای کلات و زاوین و ۱۰روستای شهرستان و توسعه راه های روستایی و افزایش جاده های آسفالته روستایی از ۸کیلومتر در قبل از دولت نهم به ۸۰کیلومتر و همچنین راه اندازی تنها بیمارستان شهر کلات پس از ۲۲سال از مهم ترین اقدامات دولت عدالت محور به شمار می آید.وی با اشاره به حمایت دولت از عرصه تولید گفت: با تشکیل کارگروه کشاورزی و واگذاری اراضی ملی به سرمایه گذاران و حمایت از کشاورزان و دامپروران تولیدات شهرستان در حوزه های مختلف در مقایسه با گذشته افزایش قابل توجهی داشته به گونه ای که این شهرستان در حال حاضر در عرصه تولیدات دامی و آبزی پرور و تولید محصولات باغی و زراعی در استان در رتبه های بالا قرار دارد. وی افزود: با توجه به مطالعات آمایشی سرزمینی، شهرستان کلات به دلیل جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارای قابلیت های فراوانی در عرصه گردشگری و جذب توریست است که با فراهم شدن بستر های لازم می توان بخش عمده ای از گردشگرانی که وارد کلان شهر مشهد می شوند را به سمت این شهرستان سوق داد. وی با اشاره به ساخت سدهای «سررود» و «چهچهه» گفت: ساخت این ۲سد مراحل پایانی خود را طی می کند و در ردیف طرح های مهر ماندگار دولت تا قبل از پایان کار دولت به بهره برداری خواهد رسید و مطالعات ۳سد دیگر بر روی رودخانه ها در حال انجام است.

 

جذابیت های شهر

 

در ادامه، رئیس مجمع نمایندگان استان با اشاره به ظرفیت های گردشگری کلات گفت: کلات از ظرفیت بالایی برای جذب توریست برخوردار است و ضرورت دارد بسترها و زیرساخت های لازم برای بهره برداری از این توان بالقوه فراهم شود. «حجت الاسلام پژمان فر» افزود: برای توسعه و پیشرفت شهرستان همه باید وارد میدان شوند چرا که به دلیل گستردگی حوزه انتخابیه مشهدمقدس و کلات حضور مستمر مسئولان در کلات امکان پذیر نیست اما تمامی نمایندگان آمادگی لازم را برای پی گیری مطالبات مردم شهرستان دارند. وی افزود: مرزی بودن، جاذبه های تاریخی و تمدنی، قابلیت های کشاورزی و دامپروری و رودخانه های متعدد از شاخصه های شهرستان کلات است که نوید دهنده آینده ای درخشان برای این خطه است. «جواد کریمی»، دیگر نماینده حاضر در جلسه هم طی سخنانی گفت: شهرستان کلات به دلیل شرایط ویژه جغرافیایی از محرومیت مضاعفی برخوردار است و در بسیاری از شاخصه ها در سطوح پایین تری قرار دارد. وی در ادامه با استناد به فرمایشات امام راحل(ره) از کم توجهی برخی مسئولان به مشکلات مردم انتقاد کرد و افزود: تا زمانی که نگاه برخی مدیران به قدرت طلبی و ثروت اندوزی و توجه به منافع فردی و شخصی باشد، پیشرفتی در جامعه حاصل نخواهد شد. وی در ادامه به مدیران توصیه کرد در مسیر خدمت رسانی به مردم نگاه کلان نگر داشته باشند و برای عمران و آبادانی شهرستان دست به دست یکدیگر بدهند.

 

 

جای خالی تدوین سند توسعه

 

یک نماینده دیگر مجلس هم در ادامه با اشاره به جای خالی تدوین سند توسعه شهرستان گفت: محور فعالیت تمامی مسئولان اجرایی و نمایندگان مجلس در راستای پیشرفت و آبادانی برنامه های پیش بینی شده باید سند توسعه شهرستان باشد. «حجت الاسلام بحرینی» افزود: سند توسعه شهرستان افق چشم انداز پیشرفت شهرستان در حوزه های مختلف را ترسیم می کند و نقشه مشترک فعالیت همه دستگاه ها به شمار می آید. وی در ادامه نظام بانکی کشور را نظام ضدتولید دانست و افزود: سیستم فعلی نظام بانکی سیاست مخالف رونق تولید است و در کمیسیون اقتصادی مجلس تلاش خواهیم کرد قوانینی مناسب برای حمایت از تولید ملی تصویب کنیم تا زمینه افزایش سطح تولیدات در کشور فراهم شود. در ادامه این جلسه رحمانیان و صبوری (۲ تن از سرمایه گذاران شهرستان) به ذکر مشکلات پیش روی سرمایه گذاران پرداختند و بر حمایت از این قشر تاکید کردند.

 

تنها راه خروج از بن بست

 

آخرین سخنران جلسه نیز قائم مقام وزیر و مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی بود که راه اندازی پایانه مرزی در طول مرز مشترک شهرستان کلات با کشور ترکمنستان را تنها راه خروج شهرستان از بن بست عنوان کرد. «مهندس قلندری» خواستار حمایت نمایندگان مجلس از این پروژه شد.

در حاشیه

* کارگروه تخصصی دیگری هم با حضور مسئولان شرکت آب منطقه ای، راه و شهرسازی و جهادکشاورزی استان عصر روز گذشته برگزار شد.

 

[ ۱۳٩۱/۱٠/۱۳ ] [ ٥:٥۸ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]