پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

ماسوله کلات در پیچ و خم جابه‌جایی گیر افتاده است

دوستان عزیز متن کامل گزارش دیروز روزنامه قدس به قلم وحید رادمنش خبرنگار محترم این روزنامه در شهرستان کلات که به موضوع جابجایی روستای چرم کهنه اختصاص یافته بود را در ادامه مطلب ملاحظه بفرمایید.

 


گزارش قدس از کوتاهی بنیاد مسکن در ارایه خدمات به یک روستا؛

ماسوله کلات در پیچ و خم جابه‌جایی گیر افتاده است

رادمنش، کلات: قدس ویژه خراسان - روستای تاریخی و باستانی «چرم کهنه» بخش مرکزی شهرستان کلات با 250 خانوار و جمعیتی افزون بر 1000 نفر در 165 کیلومتری مشهد مقدس و 12 کیلومتری شهر کلات و در کنار رودخانه و در کنار یک دره واقع شده است؛ ...

این روستا به دلیل بافت طبیعی آن و پلکانی بودن منازل مسکونی به ماسوله کلات معروف است.
«چرم کهنه» همان روستای تاریخی و باستانی است که در شاهنامه فردوسی و در داستان فرود سیاوش چند بار از آن یاد شده است.
این روستای زیبا با داشتن رودخانه دائمی، چشمه سارهای متعدد، باغها و کوه‌های مرتفع یکی از مناطق سیاحتی و تفریحی و گردشگری شهرستان است که هر ساله صدها نفر از هموطنان و گردشگران از تمامی نقاط ایران وارد آن می‌شوند و از آب و هوای دلچسب و مناظر بکر و جذاب آن بهره می‌برند.
البته تهیه این گزارش برای بیان قابلیتها، ظرفیتها و جاذبه‌های این روستای تاریخی نیست، بلکه هدف بیان مشکلات مردمانی است که محل زندگی آنها سالهاست در معرض آسیبهای طبیعی همچون سیلاب، رانش زمین و پرتاب سنگ قرار گرفته و هراز چند گاهی مردم شاهد وقوع حوادث ناگوار و دلخراشی در این روستا به جهت خروش و طغیان طبیعت هستند.
به گونه‌ای که هنوز اهالی روستا با گذشت چند سال حادثه غم انگیز مرگ کشاورزی زحمتکش که سرپرست 5 عائله بود و یا حادثه اندوه بار مرگ نوعروسی که در راه بازگشت از زمین کشاورزی در داخل روستا که هر دو نفر آنها طعمه سیلاب شدند و جنازه‌های متلاشی شده‌شان در حوالی مرز ترکمنستان یافت شد را فراموش نکرده‌اند.
همین اتفاقهای ناگوار سبب شد از سال 82 به دلیل تقاضاهای مردم و پیگیری‌های اعضای شورای اسلامی روستا زمزمه جابه‌جایی روستا به نقطه‌ای دیگر مطرح شود و کارشناسان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اقدام به مطالعات اولیه و جانمایی محل جدید و تعیین 2 نقطه احتمالی برای جابه‌جایی روستا نمودند و ادامه پیگیری‌ها تا شروع به کار دولت عدالت محور مسکوت باقی ماند.
اما با روی کارآمدن دولت جدید برخی از اهالی پیگیر موضوع جابه‌جایی روستا شدند و مکاتبات و مذاکرات متعددی با فرماندار وقت و مسؤولان بنیاد مسکن شهرستان انجام گرفت که در نهایت با تأیید مکان جدید روستا توسط مردم و توافق مالکان زمین‌های نقطه مورد نظر با بنیاد مسکن شهرستان موضوع جابه‌جایی کلید خورد و نقشه روستای جدید طراحی و برای اجرا ابلاغ گردید و متقاضیان جابه‌جایی برای دریافت تسهیلات بانکی و زمین مورد نظر اقدام به ثبت نام نمودند.
در فاز نخست اجرای این طرح 15 نفر از متقاضیان طبق نقشه‌های موجود زمین خویش را به متراژ 250 متر تحویل گرفته و در سال 1387 به بانکهای عامل برای دریافت تسهیلات و انعقاد قرارداد معرفی شدند که پس از دریافت تسهیلات اقدام به ساخت منازل 60 متری طبق نقشه‌های ارایه شده از سوی بنیاد مسکن شهرستان نمودند.
البته مردم انتظار داشتند بنیاد مسکن شهرستان بر اساس تعهدات قبلی پیش از هر ساخت و ساز، زیرساختها و بسترهای لازم را برای این امر مهم فراهم و پیگیری‌ها را برای ارایه خدمات زیربنایی همچون آب، برق، گاز و تلفن را انجام بدهند و مقدمات اولیه همچون اجرای طرح جوی، جدول و خیابان و کوچه‌های واقع در طرح را اجرا نمایند. متأسفانه با گذشت حدود 3 سال از اتمام ساخت واحدهای مسکونی فاز اول در حال حاضر هیچ امکانات خدماتی به این روستا داده نشده و کسی حاضر نیست با این وضعیت آنها را تحویل بگیرد، بنابراین موضوع جابه‌جایی روستا همچنان در هاله‌ای از ابهام فرو رفته است از این رو در این گزارش تلاش شده است آخرین وضعیت جابه جایی روستا منعکس گردد به این امید که هر چه سریعتر مشکلات و موانع پیش روی این طرح برطرف و خواسته مردم محقق شود.

نظرات مردم 
کشوری، یکی از اهالی این روستا گفت: جابه‌جایی روستای «چرم کهنه» به دلیل قرار گرفتن در معرض آسیبهای طبیعی چند سال است در دستور کار قرار گرفته، اما سرعت عمل مسؤولان برای اجرای طرح جابه‌جایی رضایت بخش نیست.
حسینی، مالک یکی از واحدهای مسکونی واقع در طرح گفت: من کارگر و متأهل هستم و به دلیل نداشتن سرپناه چند سال است آواره شهرهای دیگر هستم و به این امید که بتوانم سرپناهی پیدا کنم و به روستا بازگردم در این طرح ثبت‌نام کردم و با دریافت وام بانکی اقدام به ساخت واحد مسکونی نمودم که با گذشت دو سال به جهت نبود امکانات رفاهی چون آب، برق، تلفن و گاز قابل سکونت نیست و هنوز هم آواره دیار غربت هستم.
وی افزود: از مسؤولان بنیاد مسکن و ادارات خدمات دهنده انتظار داریم هر چه سریعتر تکلیف ما را مشخص کنند، زیرا در صورت عدم سکونت منازل ما تخریب و خسارت سنگینی بر ما تحمیل می‌شود.
خسروی یکی از آسیب دیدگان حادثه سیلاب گفت: روستای فعلی «چرم کهنه» در محلی نامناسب بنا شده که اگر در مکانی مناسب قرار داشت بی‌تردید شاهد مرگ دلخراش خواهرم توسط سیلاب در چند سال قبل نبودیم.
وی افزود: جابه‌جایی روستای «چرم کهنه» کاری اصولی و اقدامی سنجیده است و ضرورت دارد تمامی مسؤولان برای اجرای این طرح وحدت و همدلی داشته باشند.
زارع یکی از اهالی گفت: چند سال پیش خودرو من طعمه سیلاب شد و خسارت قابل توجهی به من وارد شد و کسی هم پاسخگو نبود.
یکی دیگر از اهالی گفت: بر اثر سقوط سنگ آسیب فراوانی به ساختمان ما رسید و ما به این نتیجه رسیده‌ایم که هر چه سریعتر با جابه‌جایی روستا محیط مناسبی برای زندگی داشته باشیم.
قربانپور دهیار روستا هم ضمن تأکید بر تعیین تکلیف وضعیت موجود گفت: جابه‌جایی این روستا بدون برنامه‌ریزی است، زیرا اجرای این طرح به این بزرگی به کلنگ زنی و حضور مسؤولان شهرستان و حتی استان نیاز داشت.
وی افزود: همه تصور می‌کردند بنیاد مسکن در ابتدا نسبت به تسطیح اراضی و اجرای پروژه جوی و جدول در محل جدید که قبلاً گندمزار بوده اقدام می‌کند که متأسفانه بنیاد مسکن طبق وعده‌های داده شده اقدامی عملی انجام نداده و مردم در امر جابه‌جایی دچار تردید شده است.
اظهارات رئیس شورای اسلامی روستا
رئیس شورای اسلامی روستای «چرم کهنه» گفت: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی باید، پیش از هر گونه عملیات ساختمانی وضعیت آب و برق روستای جدید را مشخص می‌کرد، زیرا با ساخت حدود 17 واحد مسکونی در محل جدید وضعیت آبرسانی و برق رسانی مشخص نیست و اهالی روستا دیگر تمایلی به جابه‌جایی با وضعیت موجود و روند کنونی جابه‌جایی ندارند.
وی افزود: با توجه به نبود آب حتی برای کارهای ساختمانی تاکنون هزینه‌های سنگینی بر مردم تحمیل شده است لذا از مسؤولان بنیاد مسکن انتظار می‌رود یا این پروژه را ادامه ندهند و یا بسترهای لازم را برای جابه‌جایی فراهم کنند.
مهدیزاده رئیس اداره برق کلات در خصوص برق رسانی به روستای جدید گفت: برای برق رسانی به روستای جدید «چرم کهنه» مکاتبات فراوانی با استان انجام گرفته است، اما چون طرح جابه‌جایی جزو طرحهای ستاد حوادث غیرمترقبه است، بنابراین چنانچه اعتبارات لازم از محل حوادث پیش بینی نشده در اختیار اداره برق گذاشته شود ما آمادگی لازم برای خدمات رسانی داریم.
رئیس اداره آب روستایی کلات هم اظهار داشت: اداره آب و روستایی طبق تعهدات داده شده برای تأمین آب روستای جدید چرم کهنه تاکنون اقدام به ساخت مخزن 100 مترمکعبی در محل جدید کرده و مطالعات لازم صورت گرفته است.
افروند افزود: بنا بود آب روستای جدید از محل شبکه قدیمی روستای چرم کهنه انجام بگیرد و عملیات بتن ریزی مخزن پمپاژ اولیه در محل روستای قدیم انجام گرفت که متأسفانه با مخالفت شماری از اهالی در خصوص ممانعت از انتقال آب به محل جدید در حال حاضر این عملیات متوقف شده است.
وی افزود: کارشناسان این اداره به دنبال جایگزینی مکان مناسبی برای انتقال آب در حوضه آبریز روستای چرم کهنه هستند که اقداماتی هم در این خصوص انجام گرفته و موضوع توسط کارشناسان در دست بررسی است و چنانچه به نتایج مناسبی برسیم اقدامهای لازم را برای اجرای پروژه انجام خواهیم داد.
رئیس بنیاد مسکن کلات در گفت و گو با قدس در این خصوص گفت: طرح جابه‌جایی روستای چرم کهنه در سال 85 به دلیل قرار داشتن در معرض آسیبهای طبیعی چون سیلاب، پرتاب سنگ و رانش زمین به درخواست اهالی از طریق فرمانداری و بخشداری در دستورکار قرار گرفت لذا با جانمایی طرح توسط کارشناسان بنیاد تهیه و طرح هادی در بهمن 87 آماده گردید و با توافق مالکان سایت مورد نظر زمین‌ها واقع در طرح تملک شد در سال 88 به دنبال تأکیدات فرماندار وقت موضوع با جدیت پیگیری شد و شماری از اهالی متقاضی برای دریافت تسهیلات به بانکهای عامل معرفی و 17 واحد مسکونی ساخته شده است و پیمانکار طرح تعیین که طبق نقشه‌های طراحی شده خیابان کشی شده است.
وی افزود: پیگیری‌های لازم برای آبرسانی و برق رسانی توسط ادارات مربوط در حال انجام است که امیدواریم هر چه سریعتر به انجام برسد.

[ ۱۳٩۱/۱٠/۱٢ ] [ ٩:٤٢ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]