پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

متن کامل گزارش آخرین وضعیت مالکیت زمین ورزشی ریاست جمهوری شهر کلات

سالن ورزشی شهید اصغر زاده کلات-سالن ریاست جمهوری

دوستان عزیز بنا درخواست شما عزیزان متن کامل گزارش  اینجانب در خصوص آخرین وضعیت مالکیت زمین سالن ورزشی شهید اصغر زاده شهر کلات  که در روزنامه خراسان رضوی درج گردیده  است را در ادامه مطلب ملاحظه بفرمایید.

ضمنا خبرنگار خراسان در کلات آمادگی  خود جهت پیگیری سوژه های خبری  منعکس شده از سوی شما عزیزان را اعلام می دارد.

لطفا ادامه مطلب

اختلاف مالکان زمین با شهرداری کلات بر سر احداث یک سالن ورزشی به مراجع قضایی کشید

رئیس دادگستری: حکم قلعِ بنای سالن ورزشی کلات منتفی شد

خراسان رضوی - مورخ سه‌شنبه 1391/08/30 شماره انتشار 18273 
نویسنده: صمد قربانیان


 یکی از دستاوردهای سفرهای استانی هیئت دولت به شهرستان کلات ساخت ۲ سالن ورزشی چند منظوره برای علاقه مندان و به ویژه جوانان و نوجوانان بود که با استقبال خوب مردم هم مواجه شد. خوشبختانه در شهرهای کلات و زاوین با تحویل زمین مورد نظر سازمان تربیت بدنی، و تأمین اعتبار در موعد مقرر ۲ سالن ورزشی ساخته شد و به بهره برداری رسید که از آن زمان هم مورد استفاده ورزشکاران قرار گرفت. در ابتدا مردم و مسئولان دغدغه هایی برای یافتن زمین مورد نظر (به دلیل وضعیت توپوگرافی و خطی بودن شهر) داشتند؛ اما اعلام خبر تأمین زمین مورد نظر و تحویل آن به متولیان برای آغاز عملیات اجرایی این پروژه باعث خوشحالی مردم شد و اهالی شهرستان (به ویژه ورزشکاران) از سرعت عمل فرمانداری، شهرداری و شورای اسلامی شهر کلات در تأمین و تحویل زمین مورد نظر قدردانی کردند. اما پس از اتمام عملیات ساختمانی و به بهره برداری رسیدن یکی از سالن ها (به نام سالن شهید اصغرزاده) مردم متوجه اختلاف نظر مالکان زمین و سازندگان آن و ارجاع موضوع به دستگاه قضایی برای حل و فصل آن شدند. با گذشت حدود ۳ سال از آن زمان، وضعیت مالکیت زمین این سالن هنوز هم برای بسیاری از اهالی کلات نادری مشخص نیست... از آن جا که زمزمه هایی مبنی بر لزوم تخریب این سالن به گوش می رسد خبرنگار ما در کلات نادری در این گزارش به بررسی موضوع پرداخته است.

ویژگی های سالن و نگرانی های چند جوان ورزشکار

سالن ورزشی مصوب ریاست جمهوری شهر کلات سالن چند منظوره ای است که از محل اعتبارات سفر اول ریاست جمهوری به شهرستان در مسیر روستاهای «خشت نادری»، «سیرزار» و «قله زو» و... در زمینی به مساحت ۲ هزار متر مربع ساخته شده و به بهره برداری رسیده است که در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان این سالن به نام «سردار شهید اصغرزاده» نام گذاری شد و از آن زمان تاکنون هم مسابقات مختلف ورزشی (و حتی برنامه های فرهنگی همچون اولین یادواره ۲۱ شهید شهر کلات) در این مکان برگزار شده و خوشبختانه با استقبال بی نظیر ورزشکاران و به ویژه جوانان، نوجوانان و دانش آموزان شهر کلات و روستاهای همجوار این شهر روبه رو بوده است.«رادمنش» یکی از ورزشکاران کلاتی درباره این سالن می گوید: سالن ورزشی شهید اصغرزاده مکانی مناسب برای فعالیت ورزشکاران و ورزش دوستان است.یکی از اهالی شهر کلات نیز می گوید: شهرستان کلات با داشتن حدود ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان در خط مقدم تهاجم فرهنگی و رسانه های غرب قرار دارد و ساخت سالن های ورزشی و مجتمع های فرهنگی به معنی بیمه نوجوانان و جوانان این منطقه در برابر توطئه های دشمنان است. «کوهی» می افزاید: سالن ورزشی شهید اصغرزاده کلات هم در طول ۳ سال گذشته به دلیل داشتن فضای مناسب و نشاط آور زمینه جذب جوانان و نوجوانان به رشته های مختلف ورزشی را فراهم کرده است.

یکی دیگر از ورزشکاران کلاتی نیز می افزاید: شنیده ام که اختلاف مالکان زمین ساخته این سالن ورزشی با شهرداری کلات به دستگاه قضایی کشیده شده است و به عقیده من دو طرف باید با در نظر گرفتن مصالح مردم، اختلافاتشان را حل کنند. یکی دیگر از اهالی می گوید: شایع شده است که دادگستری شهرستان کلات حکم تخریب سالن ورزشی را داده است که امیدوارم چنین موضوعی صحت نداشته باشد.

اظهارات مالکان

یکی از مالکان و سهام داران زمین سالن ورزشی شهید اصغرزاده درباره آغاز ماجرای تملک زمین می گوید: پس از وعده رئیس جمهوری به مردم کلات برای ساخت سالن ورزشی در این شهر، فرمانداری و شهرداری کلات به دنبال زمین مناسبی بودند و با نظارت فرماندار وقت مذاکراتی بین شهرداری کلات و ۲۲ نفر از مالکان و سهام داران این زمین انجام شد و مالکان که از کارکنان اداره های جهاد کشاورزی و منابع طبیعی بودند در نهایت طبق تفاهم نامه ای ۲ هزار مترمربع زمین را برای ساخت سالن ورزشی در قبال انجام برخی تعهدات به شهرداری کلات واگذار کردند.«رجبعلی سپاهی» درباره تعهدات شهرداری افزود: طبق توافق نامه امضا شده شماره ۵۲۰ مورخ 1386.2.2 شهرداری کلات متعهد شد در قبال واگذاری زمین ذکر شده، ضمن تغییر کاربری کل پلاک نسبت به ارائه پروانه ساخت به صورت رایگان در ۲ طبقه به متراژ ۱۲۰ مترمربع برای تمام اعضا اقدام کند و کلیه عوارض تفکیکی و غیره را مشمول بخشودگی قرار دهد.

وی افزود: با پایان یافتن ساخت سالن ورزشی و بهره برداری از آن و تغییر مدیریت در شهرداری کلات، موضوع به فراموشی سپرده شد و متأسفانه تاکنون شهرداری به تعهدات خویش عمل نکرده است، بنابراین تمامی سهام داران به ناچار برای احقاق حق خویش دادخواستی به دستگاه قضایی شهرستان کلات تقدیم کرده اند که در حکم اولیه شهرداری کلات محکوم به قلع و قمع سالن ورزشی شد که با اعتراض طرف مقابل به رای مذکور، در حال حاضر این رای در مرحله تجدیدنظر قرار دارد. وی افزود: با توجه به صرف هزینه زیاد از بیت المال برای ساخت این سالن و نیاز شهرستان به یک سالن ورزشی چند منظوره ما با حیف و میل اموال بیت المال مخالفیم، اما هم چنان خواستار عملی شدن تعهدات شهرداری کلات هستیم تا اعضا بتوانند مکانی برای اسکان خود بسازند. یکی دیگر از مالکان زمین واگذار شده، ابعاد دیگری از این پرونده را بازگو می کند و می گوید: مالکان کل ۳۰ سهم مشاع زمین مذکور در زمان تحویل زمین به شهرداری کلات به ۲ گروه ۳ نفره و ۱۹ نفره تقسیم شدند که گروه اول برای جلوگیری از بازگشت اعتبارات و ساخت این سالن، کل ۶ سهم مشاع خویش از زمین ۳۰ سهمی مذکور را(به متراژ کل هزار و ۳۸۰ متر مربع) با نظارت فرمانداری و شورای اسلامی شهر کلات در قبال تعهداتی (طبق تفاهم نامه شماره ۳۳۱ مورخ 86.1.26 و پیرو جلسه مورخ 86.1.22 ) به شهرداری کلات واگذار و از تصرف خویش خارج کردند.

«مهندس کریم امیرزاده» افزود : شهرداری کلات طبق تفاهم نامه مذکور، تعهد داد پس از مدتی یک قطعه زمین ۲۵۰ متری در ضلع شمالی شهر و در شهرک شهرداری به سهام داران تحویل دهد و نسبت به صدور پروانه رایگان در حداکثر سقف پروانه اقدام کند و تمام عوارض و هزینه ها را نیز مشمول بخشودگی قرار دهد. وی افزود: طبق یکی دیگر از مفاد تفاهم نامه ، شهرداری متعهد شد چنانچه به تعهدات خویش عمل نکند کلیه خسارات وارده را جبران کند که متاسفانه شهرداری کلات با گذشت چندین سال از آن زمان به هیچ یک از تعهدات خویش عمل نکرده است.

وی افزود: برخلاف میل باطنی به ناچار برای احقاق حقوق خود دادخواستی در شکایت از شهرداری به دادگستری کلات ارسال کردیم اما با همه این اوصاف حاضریم برای مصالح مردم و جلوگیری از تضییع حقوق بیت المال طبق تفاهم نامه منعقد شده به تفاهم برسیم.

رئیس اداره ورزش و جوانان کلات: موضوع در مراجع قضایی در حال بررسی است

رئیس اداره ورزش و جوانان کلات هم درباره مشکل این سالن ورزشی می گوید: سالن ورزشی شهید اصغرزاده که جزو طرح های مصوب سفر اول استانی هیئت دولت است در زمینی احداث شد که از طرف شهرداری به اداره تربیت بدنی وقت واگذار شد.«پورحسین» افزود: شهرداری وقت، زمین واگذار شده را (که مالکیت آن به صورت مشاع بود) از کارمندان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی در قبال تعهداتی تحویل گرفت و با گذشت ۳ سال از زمان ساخت، اکنون گروهی از سهام داران این زمین شکایتی علیه شهرداری کلات برای بازپس گیری زمین واگذار شده تقدیم دادگستری شهرستان کرده اند که موضوع در مرجع قضایی در حال رسیدگی است. وی افزود: اداره ورزش و جوانان کلات نادری در این ماجرا تنها نقش بهره بردار را دارد و البته برای ساخت سالن ورزشی هم نزدیک به ۵۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی هزینه کرده است و ما هیچ نقشی در توافق نامه مالکان و شهرداری کلات نداشته ایم.

واکنش اداره کل ورزش و جوانان استان به حکم قلع بنا

گزارش خبرنگار ما حاکی است پس از صدور رای اولیه از سوی شعبه اول دادگستری کلات در مورخ 90.11.30درباره قلع و قمع این سالن ورزشی، مدیر کل اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی با ارسال لایحه ای به شماره 12.168 مورخ91.1.8 به محضر رئیس دادگاه تجدیدنظر استان نسبت به این رای اعتراض کرد. در بخشی از لایحه عنوان شده بود: زمین سالن ورزشی ریاست جمهوری کلات توسط شهرداری کلات به اداره تربیت بدنی سابق برای ساخت سالن «هبه» شده که برای ساخت آن ۵۰۰ میلیون تومان از محل بیت المال هزینه شده است.

هم چنین در بخش دیگری از این نامه که امضای « سید علی اکبر هاشمی جواهری» مدیر کل ورزش و جوانان استان را دارد، آمده است:«با توجه به اصل ۴۰ قانون اساسی و قاعده فقهی «لاضرر...» ومستند به قانون الحاق یک تبصره به ماده یک لایحه قانونی نحوه خرید و تملک اراضی و املاک برای اجرای برنامه های عمومی، عمرانی و نظامی دولت، مصوب 88.2.2 مجلس شورای اسلامی و با عنایت به ایجاد مستحدثات و صرف هزینه های هنگفت و بهره برداری عمومی از طرح که استرداد اراضی را به مالکان آن متعذر می سازد، به حکم و مجوز این ماده واحده این اداره کل آمادگی خود را مبنی بر تملک اراضی وفق مقررات قانونی در اسرع وقت اعلام می دارد.»

شهردار کلات: مراجع قضایی هرچه بگویند، می پذیریم

شهردار کلات در گفت وگو با خراسان رضوی علت اجرا نشدن تعهدات از سوی شهرداری را فنی اعلام می کند.

«مهندس غلامیان» می افزاید: شهرداری کلات به اصل تفاهم نامه های منعقد شده سال ۸۶ مالکان زمین مذکور (که با نظارت فرماندار وقت انجام گرفت) پایبند است اما خواسته های مالکان با اصول فنی و شهرسازی مورد نظر شهرداری مغایرت دارد لذا در مذاکراتی که تاکنون با مالکان انجام گرفته با آنان به توافق نرسیده ایم.

وی افزود: مالکان این زمین موضوع را به دستگاه محترم قضایی برای رسیدگی احاله کرده اند که در نهایت ما نیز با استدلالات حقوقی و فنی و قانونی از حقوق شهروندان دفاع می کنیم و در نهایت هر تصمیمی که دستگاه محترم قضایی بگیرد می پذیریم.

بازخوانی ماجرا توسط رئیس دادگستری کلات

رئیس دادگستری شهرستان کلات در گفت و گو با خراسان رضوی درباره بازخوانی این ماجرا می گوید: رئیس جمهور و هیئت دولت جمهوری اسلامی ایران در سفر اول استانی به شهرستان ها قول ساخت سالن ورزشی برای جوانان و ورزشکاران را می دادند. شهرستان کلات نیز مستثنا نبود لذا برطبق توافق نامه فرمانداری و شهرداری کلات با مالکان، ۲ هزار متر مربع از کل زمین مشاع ۳۰ سهمی که سهامداران آن کارکنان جهاد کشاورزی و منابع طبیعی بودند تحویل شهرداری کلات برای ساخت این سالن ورزشی شد که در قبال آن شهرداری کلات هم متعهد شد ضمن تغییر کاربری کل زمین نسبت به ارائه پروانه رایگان به متراژ ۱۲۰ متر مربع در ۲ طبقه به همراه بخشودگی کلیه عوارض تفکیکی و... از همین زمین اقدام کند.

«محمد عیسی پرهیزگار» افزود: پس از ساخت سالن، افراد ذی نفع پیگیر اجرای تعهدات شهرداری شدند که بنا به دلایلی، شهرداری کلات با آنان برای اجرای تعهدات به تفاهم نرسید و در نهایت مالکان زمین طی دادخواستی حل و فصل موضوع را به دستگاه قضایی ارجاع دادند. پس از چندین جلسه رسیدگی به این موضوع در نهایت حکم اولیه برای تخریب و قلع و قمع بنای احداثی صادر شد که مورد اعتراض طرف مقابل قرار گرفت و پرونده به دادگاه تجدیدنظر استان احاله شد که رای صادره بدوی توسط دادگاه تجدیدنظر استان در حکم جدید نقض شد و در حال حاضر موضوع قلع و قمع این بنا منتفی است و اگر طرفین ادعایی داشته باشند باید دادخواست های دیگری را مطرح کنند.

[ ۱۳٩۱/٩/۱٢ ] [ ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]