پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

وضعیت نامطلوب پارکینگ در کلات--- انتشار مجددبنا به درخواست شهروندان کلاتی

کلاف سر درگم ترافیک در کلات و وعده های مسئولان
 
خراسان رضوی - مورخ یکشنبه 1390/03/22 شماره انتشار 17857
نویسنده: قربانیان
 
 توجه به ترافیک شهری و روان سازی عبور و مرور خودروهای شهری علاوه بر جنبه نظارتی یکی از وظایف مهم پلیس راهور در شهرهاست و بی تردید برای تحقق این امر زیرساخت های لازم باید فراهم شود تا پلیس به اجرای قانون و اعمال آن با در نظر گرفتن وضعیت هر شهر بپردازد. از سوی دیگر استقرار پلیس راهنمایی و رانندگی در شهرها یکی از ضرورت ها و نیازهای اساسی است که خوشبختانه در شهر کلات حدود ۴ سال است که پلیس راهور مستقر شده است و در این مدت خدمات خوبی را ارائه کرده است اما آن چه سبب تهیه این گزارش شد، وضعیت منحصر به فرد شهر کلات در حوزه مسائل ترافیکی است که به معضلی بزرگ برای مسئولان شهری و برای مردم و به ویژه گردشگران تبدیل شده است و برای بررسی بیشتر موضوع بر آن شدیم مشکلات ترافیکی شهر کلات را با «فولادی» شهردار و «رستمی» فرماندهی پلیس راهور شهر کلات در میان بگذاریم.

 


اظهارات فرمانده پلیس راهور کلات

سروان رستمی با استقبال از پی گیری موضوع ترافیکی شهر کلات اظهار داشت: شهر کلات دارای یک خیابان اصلی با عرض کم است و تمام تردد خودروهای سبک و سنگین از این خیابان صورت می گیرد و مشکل اصلی ترافیکی شهر کلات از حدفاصل اداره مخابرات تا مقابل بانک ملی کلات در خیابان اصلی است که ۶۰۰ متر است و بیشترین تردد مردم به خاطر استقرار ۱۷ اداره دولتی و تنها مرکز درمانی کلات و نیز بانک ها و مراکز اعتباری و مراکز آموزشی و همچنین قرار گرفتن بازار اصلی شهر و ۹۰ درصد صنوف، در این محدوده است و فضای پارک خودرویی قابل قبول در حاشیه این مسیر ۴۰۰ متر است که گنجایش ۶۵ تا ۷۰ خودرو را دارد. روزانه هزار و ۵۰۰ تا ۲ هزار خودرو وارد شهر می شود و برای روان سازی ترافیک ناچار نسبت به یک طرفه کردن ۲ خیابان فرعی و ممنوعیت توقف در یک طرف خیابان اصلی شهر کلات اقدام کرده ایم که تا حدودی مشکل حل شده است. وی در خصوص سردرگمی رانندگان برای نبود پارکینگ در شهر کلات گفت: برای حل مشکل پارکینگ با شهرداری کلات صحبت کرده و پیشنهادهایی ارائه کرده ایم که در صورت اجرای آن مشکل ترافیک تا حدودی حل خواهد شد.

 

نبود کارت پارک و موبایل پارک

وی در خصوص این پیشنهادها گفت: یکی از مشکلات در مسیر پارک خودروها در شهر کلات توسط کسبه محل ایجاد می شود چرا که آن ها روزانه بخشی از فضای پارکی خیابان را به پارک خودروهای خود اختصاص داده اند و به شهرداری پیشنهاد داده ایم برای بهبود وضعیت خیابان شهر کلات طرح کارت پارک و موبایل پارک را راه اندازی کنند تا همه از حق مساوی برخوردار شوند. وی افزود: خروج بانک کشاورزی از داخل شهر به دلیل حضور بسیار زیاد روستاییان برای انجام امور بانکی و راه اندازی بیمارستان کلات و استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی (به دلیل وجود یک دستگاه مینی بوس و ۱۳ دستگاه تاکسی) و ساخت پارکینگ توسط شهرداری و بخش خصوصی به حل مشکل ترافیک شهر کلات کمک می کند.

 

کمبود پارکینگ عمومی

وی درباره حضور گردشگران گفت: روزهای پنج شنبه و جمعه گردشگران زیادی وارد شهر می شوند که متأسفانه فضای پارک برای آن ها پیشی بینی نشده است و می طلبد که با همکاری شهرداری و بخش خصوصی فضاهای پارکینگی ایجاد شود. وی در خصوص وضعیت تونل کلات هم گفت: نظارت بر عبور و مرور تونل از لحاظ قانون بر عهده ما نیست اما به دلیل نبود پلیس جاده ای در شهرستان و رفاه مردم به ویژه گردشگران عبور و مرور در آن را کنترل می کنیم به گونه ای که در ایام عید در بعضی از مواقع ناچار شدیم حرکت خودروها در تونل را یک طرفه کنیم و مسیر سابق رودخانه قدیمی کلات را برای حل مشکل تردد بازگشایی کردیم. وی در پاسخ این سوال که وضعیت شهر کلات با سایر شهرها متفاوت است و پلیس راهور در برخورد با رانندگان قبل از اعمال جریمه و برخورد تنبیهی باید به جنبه ارشادی و تذکر لسانی که از وظایف پلیس است توجه کند گفت: توجه به جنبه ارشادی و راهنمایی رانندگان در سرلوحه برنامه های ما قرار دارد و تلاش می کنیم با تذکر و ارشاد زمینه های کاهش تخلفات رانندگی را فراهم کنیم. وی در خصوص برخورد با موتورسیکلت سواران و رانندگان متخلف گفت: مهم ترین علت توقیف موتورسیکلت ها نداشتن گواهی نامه و کلاه ایمنی توسط صاحبان آن ها می باشد و مهم ترین علت جریمه رانندگان متخلف در شهر کلات تا ۴۰درصد توقف خودروها در مکان های توقف مطلقا ممنوع و نبستن کمربند ایمنی است به گونه ای که روزانه به طور متوسط ۲۳ نفر جریمه می شوند. وی در خصوص پارکینگ مناسب برای موتورسیکلت های توقیفی در شهر کلات گفت: به دلیل نبود پارکینگ، موتورهای توقیفی را به پارکینگ ستاد انتظامی انتقال داده ایم و هم اکنون ۳۰۰موتورسیکلت در آن جا قرار دارد که صاحبان آن ها برای اقدامات قانونی ترخیص موتورسیکلت باید   به پلیس راهور مراجعه کنند. وی افزود: صاحبان موتورسیکلت های توقیفی اگر تا یک سال برای ترخیص آن مراجعه نکنند آن ها را با هماهنگی دادستان شهرستان به واحد اموال تملیکی پلیس استان می دهیم.وی در ادامه از ساماندهی خودروهای روستایی به داخل شهر کلات خبر داد و افزود: برای این که از حجم ترافیک شهر کلات کاسته شود به خودروهای حامل روستاییان اجازه تردد به داخل شهر را نمی دهیم و آن ها در ابتدای شهر و در محل تعیین شده مستقر و در ساعت مقرر مردم را به روستاها منتقل می کنند.

 

سخنان شهردار

جواد فولادی شهردار کلات هم در گفت وگو با خراسان گفت: با توجه به وضعیت شهر کلات و تک خیابانه بودن آن در گذشته برای حل مشکل عبورو مرور شهر کلات ساخت خیابان ساحلی در حاشیه رودخانه کلات شروع شد و به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار روند ساخت و تکمیل این پروژه با مشکل مواجه شده است و از سوی دیگر در طرح جامع شهر کلات یک خیابان دیگر با عنوان محور شمالی کلات نیز برای کم کردن بار ترافیکی شهر در نظر گرفته شده که این طرح هم به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار عملا اجرایی نشده است. وی ادامه داد:در صورت تخصیص اعتبار برای تکمیل این ۲ پروژه ظرف ۲ سال مشکل ترافیکی شهر کلات را حل خواهیم کرد و در صورت تخصیص نیافتن اعتبارات مجبوریم با درآمدهای بسیار کم شهرداری کار ساخت و تکمیل این پروژه ها را دنبال کنیم که این امر به طول می کشد و حداقل به ۵ سال زمان نیاز است.

 

شهردار کلات قول همکاری داد

شهردار کلات افزود: برای حل مشکل پارکینگ شهر کلات هم با پلیس راهور برای راه اندازی کارت پارک در شهر کلات همکاری خواهیم کرد و از سوی دیگر از بخش خصوصی دعوت می کنیم برای ساخت پارکینگ های عمومی وارد عمل شوند و به شهرداری کمک کنند تا شرایط لازم برای پذیرایی از گردشگران را فراهم کنند.شهردار کلات افزود: با توجه به گردشگرپذیر بودن شهر کلات و وجود جاذبه های تاریخی و فرهنگی و طبیعی هرساله هزاران نفر وارد این شهر می شوند و امکانات موجود با این حجم از ورود خودروها و افراد همخوانی ندارد و لذا از مسئولان استانی تقاضا داریم نگاهی ویژه به شهر کلات داشته باشند تا مجموعه مدیران شهری به نحو شایسته به ارائه خدمت بپردازند.

[ ۱۳٩٠/٥/٢٠ ] [ ۱۱:۱٧ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]