پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

خطبه های نماز جمعه کلات

خطبه های نماز جمعه دیروز شهر کلات به امامت حجت الاسلام قلی زاده برگزار گردید ... لطفابرای اطلاع از خطبه ها به ادامه مطلب مراجعه فرمایید با تشکر

منبع مطلب : پایگاه اطلاع رسانی نهاد امامت جمعه کلات نادری


خطبه اول

الحمدلله رب العالمین و الصلوه و السلام علی اشرف الانبیاء و المرسلین، حبیب الهنا و اله العالمین المسمی فی السماء باحمد و فی الارض ابی القاسم المصطفی محمد. صلی الله علیه و علی اهل بیته الطیبین الطاهرین و لعنه الله علی اعدائهم اجمعین من الان الی قیام یوم الدین.

 دعوت به تقوی(اثرات دنیوی تقوی3-مصونیت) کارکرد دیگر تقوا که به دنبال روشن بینی حاصل می شود، مصونیت است. علاوه بر آن که خداوند، انسان متقی را تحت حمایت خود قرار می دهد و بارها در قرآن به نقش ولایت خداوند و سرپرستی او از مومنان اشاره کرده «والله ولی المتقین» (جاثیه/19)

سخن گفتن از شخصیتى که داراى عظمتى ویژه و پرورشى نمونه و حضورى همه جانبه در تمام جهات انسانیت است، عشق و عجز را به همراه خود‌می‌آورد. زنان مطرح در قرآن، هریک شاخص‌هاى ویژه‌اى داشته‌اند و فاطمه، خود به تنهایى همه آن شاخص‌ها را با خود به همراه دارد.

فاطمه، بانویى است چون مریم، پاک و مطهر ـ داراى ارتقاى روحى و معنوی؛ چون بلقیس، با علم و درایت؛ چون زنان معاصر با حضرت موسی، حاضر در تمام لحظات حساس و سرنوشت‌ساز؛ چون هاجر، صبور و با استقامت.

فاطمه، نه تنها، تمامى اینها را در خود، جمع داشت، بلکه خود، حقیقت حُسن و تجسم عینى آن بود و از این بالاتر، او بهترین اهل زمین بود. و از این نیز فراتر، او محور هستى و انگیزه خلقت عالم، اعم از آسمان و زمین و جن بود:

 

  از عایشه است که گفت: هیچ‏کس را از لحاظ هیئت، چهره، سیما، درخشندگى و حرکات و رفتار، شبیه‏تر از فاطمه به پیغمبر اکرم(ص) ندیدم. «و کان ، اذا دخلت على رسول اللّه قامت قام الیها»؛ وقتى‏که فاطمه زهرا(س) بر پیغمبر(ص) وارد مى‏شد، آن حضرت برمى‏خاست و مشتاقانه به سمت او مى‏رفت. این معناى تعبیرِ «قام الیها» است.

سخن گفتن از فاطمه، فراتر از اندیشه بشرى است، لذا باید شناخت او را در کلمات خدا و رسولش یافت. اگر معانى در قالب آن الفاظ بیان می‌شود، به منزله تنزیل حقیقت بلند پایه اوست.

آیاتی که براساس نظرات مفسرین ومحدثین شیه  در شان حضرت زهرا(س) نازل گردیده است«41آیه درمورد حضرت زهرا نازل شده است»

آیه 6 از سوره فاتحه؛ 21 و37 از سوره بقره؛ 61‌، 101‌، 103، 137‌، 195از سوره آل‌عمران؛ 69 از سوره نساء؛ 119 از سوره توبه؛ 24 از سوره ابراهیم؛ 26 و 57 از سوره اسراء، 111 از سوره مؤمنون؛ 87 از سوره انعام؛ 35 از سوره نور؛ 115و 132 از سوره طه؛ 54 و 74 از سوره فرقان؛ 333 و 57 از سوره احزاب؛ 23 از سوره شوری؛ 11 از سوره محمد؛ 17 از سوره ذاریات؛ 21 از سوره طور؛ 19 و 20 از سوره الرحمن؛ 8 از سوره حشر؛ 1 از سوره قدر، 38 و 39 از سوره مدثر؛ 3 تا 7 از سوره لیل؛ 9 از سوره مزمّل؛ 102 از سوره انبیاء؛ و 1 تا 3 سوره کوثر.

آیه تطهیر( إنّما یرید اللّه لیذهب عنکم الرجس أهل البیت و‌یطهّرکم تطهیرا (احزاب،33

امام على (ع) با استناد به آیه تطهیر، عصمت و طهارت زهراى مرضیه را یادآورى می‌کنند . وقتى خلیفه اول با حضرت زهرا (س)، به منازعه برخاست و فدک را که در اختیار آن حضرت بود، مصادره کرد و دعوى آن حضرت را نشنید و شاهدانش را قبول نکرد، امام على (ع) خطاب به وى گفت:اگر کسى ادعا کند که {نعوذا بالله} فاطمه زهرا مرتکب منکر شده است و براى ادعاى خود، شاهدانى هم بیاورد و تو او را تصدیق کنی، کتاب خدا را تکذیب کرده‌اى زیرا آیه تطهیر، شهادت خدا بر طهارت زهرا (س) است.

روز مادر و روز جهانى خانواده- پدر و مادر واسطه فیض الهی به فرزندان هستند، و رضای خدا در رضای ایشان است و احسان به والدین در قرآن در کنار عبادت خدا واجب شمرده شده است // وظیفه زن؛ انسان‏سازى‏ // بزرگترین مسؤولیت و شریف‏ترین شغل عالم مادری است‏//   لزوم تربیت بچه در دامان مادر خود

جآء رجل الی النبیّ(صلی الله علیه وآله) فقال: یا رسول الله من أبَر؟ قال اُمّک. قال: ثم من؟ قال امّک. قال: ثّم من؟ قال امّک. قال: ثم من؟ قال اباک ؛ مردی خدمت پیامبر (صلی الله علیه وآله)آمد و پرسید: یا رسول الله به چه کسی احسانکنم؟ فرمود: به مادرت. تا سه بار پرسید، حضرت فرمود: به مادرت، تا بار چهارم، که فرمود: به پدرت.( جامع السعادات، ج۲، ص۲۰۳.)
خطبه دوم

الحمدلله العلی عن شبه المخلوقین، الغالب لمقال الواصفین، الظاهربعجائب تدبیره للناظرین،والباطن بجلال عزته عن فکر المتوهمین ،العالم بلا اکتساب ولا ازدیاد ،ولا علم مستفاد، والصلوه والسلام....

دعــوت بـــه تـــقوی(اثرات دنیوی تقوی4-نجات از مشکلات وآسان شدن کارها)قال الله تعالی: مَن کَانَ یُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ وَمَن یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا«طلاق/2» در حدیث دیگری از پیامبر(ص) مفهوم نجات در حدیث فوق را نجات از شبهه های دنیوی، سختی های مرگ و روز قیامت معرفی کرده اند. در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است: «وقتی آیه «و من یتق الله یجعل...» نازل شد، جمعی از یاران رسول خدا(ص) درها را بر روی خود بستند و به عبادت رو آوردند و گفتند خداوند روزی ما را عهده دار شده است، این جریان به گوش پیامبر رسید. کسی را نزد آنها فرستاد که چرا چنین کرده اید؟ گفتند: ای رسول خدا! چون خداوند روزی ما را تکفل کرده ما به عبادت مشغول شدیم. پیامبر(ص) فرمود: کسی که چنین کند، دعایش مستجاب نمی شود و طلبش برآورده نمی گردد.

تبریک فرخنده میلاد حضرت فاطمه زهرا(س) (سال دوم یا پنجم بعثت)/ روز زن و روز مادر// تولد حضرت امام خمینى(ره)

 

-  سفرهاى استانى// مصوباتى را که در سفرهاى ذى‏قیمت و لازم استانى صورت مى‏گیرد، مو به مو اجرا کنید

-   فایده سفرهاى استانى‏1. دیدن واقعیات و برنامه‏ریزى بر اساس آن‏     2 -خدمت به محرومان جامعه و توجه بیشتر به آنها                    3.     سنجش نیازها در سفرهاى استانى4.

[ ۱۳٩۱/٢/٢۳ ] [ ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]