پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

جوابیه دامپزشکی کلات پیرو درج گزارشی تحت عنوان«گوشت مصرفی مردم کلات از کشتار خان

روزنامه محترم خراسان

موضوع: جوابیه

با سلام و صلوات بر محمد و آل محمد(ص) و احترام،

بدینوسیله ضمن تشکر از روزنامه وزین خراسان که وظیفه خطیر اطلاع رسانی صحیح به عموم مردم را دارد و نیز همکاری مناسب و خوب آن نشریه با درج اطلاعات و اخبار مربوط به دامپزشکی، بازگشت به درج خبر با عنوان (گوشت مصرفی مردم کلات از کشتار خانگی دام تامین می شود) به قلم صمد قربانیان در روز سه شنبه مورخه 04/05/90 در صفحه 6 شهرستان ها، خواهشمند است متن جوابیه شبکه دامپزشکی شهرستان کلات را در همان صفحه و نیز تیتر ابتدای صفحه روزنامه به جهت روشن شدن مطالب و نشان دادن واقعیت ها به چاپ رسانید:

 


1- خودرو سردخانه دار حمل گوشت و فرآورده های خام دامی در ابتدای سال 89 به شرط استفاده در شهر کلات جهت حمل و نقل گوشت به شهرداری شهر کلات تحویل داده شد که متاسفانه از همان ابتدای تحویل به دلیل اختلافات بین یکی از ادارات و شهرداری که هیچ موضوعیت و ارتباطی با خودرو حمل گوشت نداشت اداره مذکور با قبول و اجازه شهرداری، خودرو بیت المال را توقیف نمود، در صورتی که ضرورت فعالیت وسیله مزبور بر همگان روشن بود و در این زمینه و همچنین کد دار کردن خودرو مزبور و نیز توقیف و یا حل مسئله به صورتی که آسیب به سلامت و بهداشت جامعه وارد نیاید مکاتبات فراوانی صورت گرفته است که تمامی مکاتبات و تذکرات موجود می باشد.

2- در مطالبی از قول رییس شورای شهر نیز آمده بود که حمل و نقل مرغ و ماهی با خودرو غیر بهداشتی وانت بار انجام می گیرد که در پاسخ باید گفت در شهرستان کلات سه خودرو حمل گوشت سردخانه دار(متعلق به بخش خصوصی) با تقریبا نصف ظرفیت موجود؛ امر حمل و نقل فرآورده های خام دامی را انجام می دهند که مجوز های هولوگرام دار اینترنتی و روزانه آن در بایگانی شبکه موجود می باشد لذا دیگر نیازی به حمل و نقل به صورت غیر مجاز نیست. جهت روشن شدن مطلب به اطلاع می رساند که تنها دو مورد در طی یک سال اخیر حمل و نقل با ظرفیت حدود 50 کیلوگرم(توسط دو مرکز عرضه تازه تاسیس) صورت گرفت که برخورد قانونی و گرفتن تعهد توسط شبکه دامپزشکی شهرستان صورت گرفته است.

3- در پاسخ به مطرح شدن عدم نظارت دامپزشکی در سطح شهر کلات (توسط شهردار کلات) به اطلاع می رساند که همکاران واحد نظارت و بازرسی شبکه دامپزشکی روزانه گشت های بازرسی و نظارت داشته و علاوه بر آن گشت های مشترک بازرسی و نظارت را با شبکه بهداشت و درمان، اداره بازرگانی و حتی شهرداری را با هماهنگی و مدیریت دامپزشکی به انجام می رسانند (بطور متوسط ماهیانه 3 مرتبه بازرسی مشترک در طول سال انجام می گیرد) ضمنا متذکر می شود که اسناد بازرسی و نظارت انفرادی و مشترک و اخذ تعهدات از متخلفین و یا پرونده های قضایی آن موجود می باشد.

4- در خصوص حضور دامپزشکی در کشتارگاه کلات به اطلاع می رساند که همکاران دامپزشکی در نوبت صبح ابتدا بازرسی قبل از کشتار و در نوبت بعدی بازرسی پس از کشتار را به انجام می رسانند که بعضا نماینده محترم ولی فقیه و ناظر ذبح شرعی نیز در هنگام بازرسی ابتدایی قبل از کشتار هر دو حضور دارند که در این راستا همکاران دامپزشکی بخش دولتی خدمات فوق را به صورت رایگان به کشتارگاه دام شهرداری ارائه می دهند و بابت لوازم حفاظت فردی و بهداشتی نیز از کشتارگاه مبلغی دریافت ننموده اند. علاوه بر آنکه مطابق دفتر کشتارگاه در برخی مناسبت های ویژه تعطیل و یا برخی روزهای تعطیل عادی و یا بعد از ساعات اداری نیز دامپزشکی به ارائه خدمات پرداخته و کشتار صورت گرفته است.

  5- در خصوص وضعیت نامناسب فنی و بهداشتی کشتارگاه نیز مکاتبات فراوانی صورت گرفته و در جلسات مختلف طول سال نیز مطرح گردیده (صورتجلسات و نامه ها موجود می باشد) اما متاسفانه شهرداری و شورای اسلامی طی سالیان گذشته تنها به چند مورد آن جنبه عملی داده و مشکل مطرح شده را رفع نموده اند که البته جای تشکر دارد.

6- در چند ماهه اخیر خودرو غیر سردخانه دار و غیر استاندارد شهرداری که جهت حمل و نقل گوشت کشتارگاه در طی سالیان اخیر استفاده می شد مطابق نظر شهرداری دیگر خدمات دهی نمی کرد که به ناچار و مطابق قول شهرداری در خصوص جایگزین کردن وسیله مناسب، عملیات انتقال توسط شخص قصاب صورت می گرفت(به دلیل نیاز مردم و نیز به فوریت رساندن لاشه در مسافت کوتاه شهر به فروشگاه مورد نظر).

در پایان به اطلاع شهروندان عزیز می رساند که دامپزشکی شهرستان حافظ سلامت و امنیت غذایی جامعه بوده و در همین راستا برنامه های مختلف ترویجی جهت تغییر الگوی خرید از مراکز عرضه غیر مجاز تهیه و نصب پرده، بنر، بروشور و . . . و برگزاری کلاس و جلسات مختلف نموده است. در خصوص نوشتار کنونی نیز یادآور می شود که تمامی مطالب مطرح شده در جوابیه فوق با سند و مدرک می باشد و اطلاعات بر حسب حدسیات و یا گمان نمی باشد.

                                                           دکتر مجتبی ناصرپور

                                                           رییس شبکه دامپزشکی شهرستان کلات

[ ۱۳٩٠/٥/۱٦ ] [ ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]