پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

قطب کاراته استان درحسرت یک سالن اختصاصی

نگاهی به وضعیت رشته کاراته در کلات
قطب کاراته استان درحسرت یک سالن اختصاصی
خراسان رضوی - مورخ سه‌شنبه 1390/10/27 شماره انتشار 18033
نویسنده: صمد قربانیان
دوستان عزیز باتوجه به درخواست شما عزیزان گزارش ورزشی  درج شده در روزنامه خراسان به قلم اینجانب در روز گذشته در ادامه مطلب آمده است لطفا ملاحظه بفرمائید .با تشکر

 


در سال های اخیر به برکت نظام اسلامی و با توسعه امکانات ورزشی، مردم ورزش دوست و قهرمان پرور ایران اسلامی، شاهد افتخارآفرینی ورزشکاران ایرانی در تمامی رده های سنی و در تمام رشته های ورزشی بوده اند. تردیدی نیست که بخش بزرگی از این افتخارات را ورزشکاران شهرستانی و مناطق محروم و دوردست به دست آورده اند. این امر حاکی از آن است که ورزش شهرستان ها با توجه به حمایت دولتمردان رو به پیشرفت است و چشم اندازی روشن و امیدبخش در انتظار ورزش شهرستان ها و ورزشکاران شهرستانی است. شهرستان محروم و مرزی کلات نیز یکی از شهرستان هایی است که توجه خاصی به ورزش آن شده است به طوری که به برکت نظام اسلامی ۵ سالن ورزشی در شهرهای کلات و زاوین وروستاهای لاین نو و گرو احداث شده و مورد استفاده علاقه مندان قرار گرفته است. اما با توجه به مجهز و تخصصی نبودن این سالن ها بهره برداری خاصی از این امکانات در راستای توسعه ورزش شهرستان انجام نشده است و تردیدی نیست که علت اصلی رشد و درخشش مقطعی برخی از رشته های ورزشی در شهرستان، حضور برخی مربیان برجسته ورزشی در شهرستان بوده است.

اما با خروج آن ها از این دیار، رشته های ورزشی نیز به سرعت دچار افول می شود و پس از مدتی محو خواهد شد. از آنجا که ورزش کاراته شهرستان کلات در ۳ سال اخیر در سطح استان، کشور و حتی در مسابقات بین المللی درخشش خوبی داشته و به یکی از قطب های اصلی کاراته استان تبدیل شده است و مردم شهرستان نیز منتظر افتخارآفرینی بیشتر ورزشکاران کلاتی در این رشته رزمی هستند، نگرانی هایی از تعطیلی این رشته ورزشی به دلیل نبود امکانات لازم و خروج مربیان فعلی از شهرستان وجود دارد. در گزارش پیش رو به بررسی وضعیت ورزش کاراته در شهرستان کلات پرداخته شده است که مطالعه دیدگاه های ورزشکاران و فعالان ورزشی و مسئولان امر خالی از لطف نیست...

 

نبود سالن مجهز ورزشی

یکی از ورزشکاران رزمی کار شهرستان کلات در گفت وگو با خراسان از نبود امکانات تخصصی ورزشی همچون سالن ویژه ورزش های رزمی در شهرستان گلایه کرد. ابراهیمی گفت: با توجه به استعدادهای بالقوه ورزشی در زمینه ورزش های رزمی همچون جودو، کشتی و کاراته ضرورت دارد حداقل یک سالن مجهز به امکانات در شهرستان ساخته شود.

یکی دیگر از کاراته کاران کلاتی نیز گفت: سالن های موجود در کلات هیچ یک مناسب ورزش های رزمی نیست. این سالن ها مناسب ورزش های توپی است و متاسفانه در حال حاضر تمرینات ورزشکاران کاراته کار در فضای نامناسب و غیر استاندارد در حال انجام است.

دهیار روستای ۸۵۰ خانواری «لاین نو» واقع در دهستان هزارمسجد که یکی از قطب های اصلی ورزش استان و شهرستان کلات است، درباره امکانات ورزشی روستا می گوید: در روستای لاین نو نونهالان، نوجوانان و جوانان زیادی به رشته های مختلف ورزشی به ویژه رشته های رزمی، کشتی، کاراته و کبدی علاقه مند هستند و تنها سالن ورزشی در روستای ما که به برکت نظام اسلامی ساخته شده است، پاسخ گوی خواسته های تمام ورزشکاران نیست.

«اکبر افروند» افزود: در لاین نو به رشته رزمی کبدی توجه ویژه ای شده است تا جایی که یکی از ورزشکاران این روستا در این رشته به تیم ملی دعوت شد و در مسابقات آسیایی گوانگجوی چین خوش  درخشید.

انتظار داریم به ورزش هایی همچون کاراته و کبدی و کشتی که علاقه مندان فراوانی دارد توجه خاصی شود.

یک کارشناس ورزشی ساکن روستای ۵ هزار نفری چنار از توابع بخش زاوین درباره ورزش این روستا که یکی از قطب های اصلی ورزش شهرستان است، می گوید: در روستای چنار تعداد علاقه مندان به ورزش های رزمی همچون کشتی و کاراته بسیار است.

در اولین دوره کشتی با چوخه جهان یکی از ورزشکاران این روستا در وزن ۸۵ کیلوگرم به مقام قهرمانی دست یافت، این در حالی است که حتی هنوز یک سالن ورزشی در روستای چنار وجود ندارد.

علی محمد خسروی افزود: در بخش زاوین و روستاهای این بخش، تعداد ورزشکاران مستعد در تمامی رشته ها بسیار زیاد است که باید از آن ها حمایت شود. امیدوارم که به همت مسئولان اداره ورزش و جوانان ورزش شهرستان به صورت پایه ای مورد توجه قرار گیرد و زیرساخت های ورزشی در مناطق مستعد فراهم شود. از سوی دیگر مسئولان می توانند با ساخت سالن های ورزشی و تامین تجهیزات و لوازم مورد نیاز ورزشکاران به ویژه در مناطق دوردست، زمینه رشد ورزش های همگانی و قهرمانی را فراهم کنند.

این کارشناس علوم ورزشی افزود: پیشنهاد من به مسئولان سازمان ورزش و جوانان این است که از متمرکز کردن امکانات در مرکز استان جلوگیری کنند تا هم مشکل شهرستان ها در زمینه امکانات ورزشی برطرف شود و هم ورزشکاران بیشتری تحت پوشش خدمات ارائه شده از سوی سازمان ورزش و جوانان قرار گیرند.

 

درددل های ورزشکاران

یک پیشکسوت ورزش  کاراته که از پایه گذاران رشته ورزشی کاراته در شهرستان در سال های گذشته بوده و با کمترین امکانات این رشته ورزشی را در شهرستان راه اندازی کرده است، به خراسان گفت: در سال های گذشته که امکانات ورزشی کم بود، مسابقات ورزشی با هیجان برگزار می شد. اصغر دشتی می افزاید: هم اکنون به دلیل به حاشیه رانده شدن پیشکسوتان، ورزش کلات چشم انداز روشنی ندارد.

یکی از قهرمانان کشوری رشته ورزشی جودو از روستای «آبگرم» گفت: به دلیل نبود امکانات ورزشی تخصصی در رشته های رزمی در شهرستان کلات مجبور شدم از روستا به مشهد مهاجرت کنم و تاکنون در مسابقات مختلف کشوری واستانی موفق به کسب چندین مدال طلا و نقره شده ام.

مهدی فیضی افزود: با توجه به استعدادهای فراوان در رشته های رزمی همچون جودو و کاراته ضرورت دارد مسئولان شهرستان نسبت به شناسایی استعدادهای ورزشی اقدام کنند.

سهیل لشکری، یکی دیگر از قهرمانان کاراته که چندین مقام استانی دارد، هم گفت: سالن فعلی تمرینات به صورت نوبتی مورد استفاده آقایان و بانوان قرار می گیرد و از حداقل امکانات بی بهره است. لازم است در این باره چاره اندیشی شود.

یکی دیگر از ورزشکاران هم به خراسان گفت: اگر نگاه مسئولان ورزش شهرستان به ورزش کاراته مقطعی باشد آینده درخشانی در انتظار این ورزش نیست.

اما اگر مسئولان در این رشته سرمایه گذاری کنند و به دنبال ساخت سالن های تخصصی رزمی باشند و از سوی دیگر امکانات لازم رفاهی در اختیار مربیان این رشته قرار دهند و زمینه حضور طولانی مدت آنان را در شهرستان فراهم کنند بدون شک کلات در این رشته ورزشی حتی در سطح بین المللی حرفی برای گفتن خواهد داشت.

 

نبود فضای اختصاصی برای قطب کاراته استان

رئیس هیئت کاراته شهرستان و دارنده ۲ عنوان قهرمانی در مسابقات بین المللی کاراته تاجیکستان و مسابقات کارگران کشورهای اسلامی درباره وضعیت کاراته کلات گفت: تمام تلاشمان معطوف بر شناسایی و شکوفاسازی استعدادهای نهفته شهرستان در رشته کاراته است که خوشبختانه در رده سنی نونهالان و نوجوانان، کلات اکنون قطب اصلی کاراته استان است و عناوین مختلفی را به خود اختصاص داده است. تاکنون چندین دوره مسابقات کاراته استانی در بخش آقایان و خانم ها در کلات برگزار شده است که کاراته کاران کلاتی چند بار مقام قهرمانی استان را به خود اختصاص داده اند.

«هادی امیری» افزود: در سال جاری به دلیل برنامه ریزی های اصولی و آموزش پایه ای و تخصصی در زمینه ورزش کاراته، شهرستان کلات توانست با حضور در مسابقات کارگران کشورهای اسلامی به میزبانی مشهد مقدس در حضور ۸ تیم خارجی به مقام اول تیمی برسد و یک نفر از ورزشکاران کلاتی به مقام اول انفرادی رسید. وی افزود: با توجه به رشد ورزش کاراته شهرستان در سال های اخیر متاسفانه نبود فضای ویژه برای ورزش رزمی یک چالش بزرگ است که هم دست اندرکاران رشته کاراته و هم ورزشکاران با آن مواجه هستند و از سوی دیگر حمایت نشدن از ورزشکاران به دلیل نبود «حامی مالی» یک مشکل بزرگ محسوب می شود که ضرورت دارد متولیان ورزش استان برای رفع این مشکلات تدابیر لازم را بیندیشند. امیری در ادامه این گفت وگو با خراسان خواستار استقرار پایگاه قهرمانی ورزش در شهرستان کلات شد و افزود: چنانچه پایگاه قهرمانی ورزش در شهرستان مستقر شود و تجهیزات مختلف ورزشی به پایگاه داده شود، بی تردید شاهد رشد روزافزون ورزش شهرستان کلات در تمامی رشته ها خواهیم بود.

نایب رئیس هیئت کاراته شهرستان کلات و مربی کاراته بانوان شهرستان کلات هم در گفت وگو با خراسان از کسب عناوین مختلف ورزشی توسط بانوان کلاتی در سطح استان و کشور خبر داد و افزود: تاکنون شهرستان کلات ۲ دوره میزبان مسابقات کاراته بانوان استانی بوده است و کاراته کاران کلاتی در هر دو دوره موفق به کسب مقام دومی شدند. زهره ابوعطا افزود: نبود فضای ورزشی و امکانات ورزشی مهم ترین مشکل بانوان کاراته کار کلاتی است که امیدواریم با توجه به پیگیری مستمر فرماندار شهرستان، مشکلات ما در این زمینه برطرف شود و روز به روز شاهد ترقی و پیشرفت ورزش شهرستان کلات باشیم.

 

تمرین کاراته در انبار!

سرپرست اداره تربیت بدنی شهرستان کلات هم ضمن تشکر از نگاه ویژه نامه ورزشی «خراسان رضوی» به ورزش شهرستان کلات گفت: هیئت کاراته شهرستان کلات، فعال ترین هیئت کاراته استان است و تاکنون با کسب مدال های رنگارنگ مختلف در این رشته ورزشی افتخارات زیادی به دست آورده است. «پورحسین» افزود: ورزش های رزمی همچون کاراته، کبدی، جودو و کشتی آزاد و کشتی با چوخه جزو رشته هایی است که روند رو به رشدی دارد.

وی درباره نامناسب بودن فضای تمرینات رشته کاراته در شهر کلات گفت: با توجه به عملکرد قابل قبول هیئت کاراته شهرستان در ۳ سال گذشته و با توجه به استقبال گسترده از این رشته ورزشی، ما سالن شهید قره خانی را در اختیار مربیان کاراته قرار داده ایم اما به دلیل دوری راه استقبال چندانی از آن به عمل نیامد و متاسفانه مربیان به دلیل نبود فضای مناسب در داخل شهر کلات در یک انباری نامناسب مشغول انجام تمرینات هستند و ما هم به ناچار مجبور به همکاری هستیم. این مکان به دلیل غیراستاندارد بودن برای انجام فعالیت های ورزشی باید تعطیل شود و اما از طرفی تعطیلی آن قطعا به ورزش کاراته که ورزش اول شهرستان است، آسیب جدی وارد خواهد کرد.

سرپرست اداره تربیت بدنی شهرستان کلات نبود سالن ورزش های رزمی را یک مشکل مهم دانست و افزود: سالن های موجود شهرستان کلات سالن های چندمنظوره برای ورزش های با توپ است و برای سالن های رزمی مناسب نیست، اما به ناچار ورزشکاران رشته های رزمی همچون کاراته، کشتی، جودو و کبدی که تعدادشان کم نیست از این سالن ها استفاده می کنند و ضرورت دارد برای این امر چاره اندیشی شود.

 

پیشرفت محسوس کاراته کلات با وجود کمبودها

فرماندار کلات نیز در این باره به خراسان گفت: ورزش شهرستان کلات در سال های اخیر به دلیل حمایت گسترده دولت از ورزش پیشرفت چشمگیر و محسوسی داشته و توفیقات بزرگی به دست آورده است و حضور نوجوانان و جوانان در اردوهای تیم ملی و در رشته های مختلف موید این مطلب است. «قره خانی» افزود: درخشش ورزشکاران در رشته های رزمی همچون کاراته، کبدی و کشتی با چوخه در سطح استان و کشور و حتی جهان نشان از توفیقات بزرگ ورزش شهرستان کلات دارد که امیدواریم در آینده تداوم داشته باشد.

وی در بخش دیگری از این گفت وگو، ساخت ۵ سالن ورزشی در شهرستان کلات را یک فرصت استثنایی برای ورزش شهرستان عنوان کرد و افزود: امروز نوجوانان و جوانان ما در کلات و زاوین و روستاهای گرو و لاین به راحتی و با کمترین دغدغه از این فضاها استفاده می کنند و در آینده نیز دولت مصمم است در راستای ترویج ورزش و توجه به سلامت مردم سرمایه گذاری های بیشتری انجام دهد.

 

[ ۱۳٩٠/۱٠/٢۸ ] [ ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]