پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

کلات؛ کارهای انجام شده و انجام نشده

در گفت و گو با نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی مطرح شد
کلات؛ کارهای انجام شده و انجام نشده
خراسان رضوی - مورخ دوشنبه 1390/07/25 شماره انتشار 17959
نویسنده: قربانیان
 
 
 

لطفا این گفتگو را که در صفحه 4روزنامه خراسان مورخ 25/7/90چاپ خواهد شد هم در ادامه مطلب می توانید مطالعه بفرمائید وهم در روزنامه خراسان رضوی.


 

کلات نادری شهرستانی تازه تأسیس است که متأسفانه از نظر شاخص های زیربنایی نسبت به میانگین استان عقب تر است. موقعیت مرزی و گردشگری این منطقه، وجود منابع آبی مناسب و نزدیکی به کلان شهر بزرگ و زیارتی مشهد مقدس از ظرفیت ها و ویژگی های مهم و اساسی شهرستان کلات است که باید بر اساس این ظرفیت ها نسبت به فراهم کردن زیرساخت ها اقدام کرد. لذا توسعه شهرستان نیاز به توجه بیشتری دارد. دکتر قاضی زاده در گفت و گو با خبرنگار خراسان ضمن بیان این مطلب و با اشاره به مشکل ارائه خدمات در شهرستان کلات به دلیل پراکندگی روستاها گفت: آب رسانی، ارائه خدمات بهداشتی، برق رسانی، پی گیری اجرای پروژه آب رسانی کوثر برای حل مشکل آب رسانی به دهستان هزار مسجد و همچنین تلاش برای ارائه خدمات پایه ای همچون گازرسانی، ساخت جاده ها و ساخت بیمارستان از مهم ترین خدمات نظام در شهرستان کلات است که بخشی از آن ها باتلاش نمایندگان مردم انجام گرفته است.

وضعیت محور کلات به مشهد

قاضی زاده در پاسخ به سوالی درباره نامناسب بودن محور کلات به مشهد و لزوم تعریف یک محور جدید از طریق محور مشهد- کلات به درگز برای کاهش بار ترافیکی اظهار داشت: تعریف یک محور جدید کاری تخصصی است که باید از سوی کارشناسان انجام شود. تعریف یک جاده مرزی از طریق کلات قابل بررسی است اما در حال حاضر محور مشهد به کلات به دلیل حجم پایین تردد یک جاده درجه ۲ محسوب می شود و به بزرگراه و جاده چهار بانده تبدیل نخواهد شد. وی درباره علت کندی کار در مسیر اجرای پروژه تعریض و اصلاح ۱۰ کیلومتر اول کلات به مشهد که ۳ سال به طول انجامیده است گفت: علت کندی کار در مسیر اصلاح این محور کمبود اعتبار است زیرا جاده درجه ۲ بودجه مستقل ندارد و اصلاح این مسیر از محل اعتبارات مازاد و اعتبارات اداره راه و ترابری انجام می شود.وی درباره روند ساخت تونل دوم کلات با توجه به وضعیت نامناسب تونل فعلی و افزایش تردد به ویژه در ایام تعطیل و حضور گردشگران گفت: برای تونل دوم کلات اعتبار تخصیص داده شده است و مناقصه آن در شرف برگزاری است و امیدوارم به زودی کلنگ آن زده شود، البته نمی توانم درباره زمان شروع کلنگ زنی آن وعده ای دهم.

 

احیای بازارچه مرزی سنگدیوار

نماینده مردم مشهد مقدس و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: با توجه به تقاضاهای مردمی برای احیای بازارچه قدیمی در مرز روستای سنگدیوار با توجه به پی گیری های انجام شده به نظر می رسد طرف ترکمنستانی همراهی لازم را برای افزایش تعداد بازارچه های مرزی ندارد و آن ها اعتقاد دارند ۲ بازارچه فعلی در مرز ۲ کشور کفایت می کند. البته چنانچه استقبالی از بازارچه های موجود شود و از حداکثر ظرفیت های فعلی استفاده شود، برای راه اندازی بازارچه های جدید می توان مذاکره کرد.

 

ارتقای روستای لاین به بخش

وی درباره آخرین وضعیت پرونده ارتقای دهستان هزار مسجد به بخش با توجه به تقاضاهای مردم گفت: طبق قانون جدید دهستان هزار مسجد شرایط قانونی و لازم را برای ارتقا به بخش دارد. از این رو لایحه این امر توسط استانداری خراسان رضوی تهیه و به وزارت کشور ارسال شده است و انتظار می رود با پی گیری استاندار این لایحه در دولت مطرح شود و به نتیجه برسد.وی افزود: کلات نادری ظرفیت های فراوانی در بخش های مختلف دارد اما در حال حاضر کلات پایین ترین شاخص های مربوط به رشد و توسعه و پیشرفت را در استان دارد و هر چند با پی گیری مطالبات مردمی توسط نمایندگان سطح این شاخص ها از ۱۲ درصد ۴ سال قبل به ۳۴ درصد در حال حاضر رسیده است ولی تا رسیدن به میانگین سطح شاخص های رشد و توسعه ای استان که ۶۰ درصد است فاصله زیادی وجود دارد. این امر بیانگر توزیع نامتوازن امکانات و بی توجهی به مطالبات است.در حال حاضر خشکسالی شهرستان کلات از ۲ سال قبل کمتر است زیرا طبق گزارش سازمان هواشناسی متوسط بارندگی در شهرستان کلات از دیگر شهرستان ها بیشتر است و طبق استاندارد خشکسالی شامل شهرستان کلات نمی شود. از طرفی استاندار نیز به حادث شدن خشکسالی در شهرستان های کلات، قوچان و مشهد مقدس اعتقادی ندارد.از این رو مسئولان شهرستان باید این موضوع را در شورای برنامه ریزی استان با استدلال مطرح و پی گیری کنند و البته نمایندگان پی گیر افزایش سطح اعتبارات به صورت استانی هستند.

 

مهار رودخانه ها و ساخت سدها

دکتر قاضی زاده درباره مهار رودخانه های مرزی شهرستان و مهار روان آب ها و ساخت سدها برای جلوگیری از خروج آب ها از مرز گفت: ۲ راهکار برای مهار آب رودخانه ها و روان آب ها در شهرستان کلات با توجه به اولویت مهار آب های مرزی وجود دارد؛ راهکار اول ساخت سد روی رودخانه های شهرستان است که در دستور کار قرار گرفته است. در بخش زاوین یک سد قبلا ساخته شده و به بهره برداری رسیده است و ۲ سد قره تیکان و سر رود در دست ساخت است که امیدواریم به زودی سد سررود به سرانجام برسد و پس از اتمام این پروژه ها، کار ساخت دیگر سدها شروع شود و ضمن این که مطالعات ساخت سد روی رودخانه لاین و کلات انجام شده است این پروژه ها به مناقصه گذاشته خواهد شد.وی افزود: راهکار دوم، ایجاد تونل های انحرافی روی رودخانه های شهرستان و انتقال آب به مناطق دیگر است که این امر هم در دستور کار قرار گرفته است و با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) مذاکراتی در حال انجام است.وی درباره تخصیص اعتبار برای مصلای شهرستان کلات با توجه به استقبال زیاد مردم از نماز جمعه گفت: اعتبارات پیش بینی شده برای ساخت مصلاها اندک است و مدیریت این اعتبار بر عهده استانداری و سازمان تبلیغات اسلامی بر اساس میزان جمعیت نماز گزار و وسعت استان است. برای تخصیص اعتبارات در استانداری اولویت بندی شده است و از این که کلات در چه اولویتی قرار دارد، مطلع نیستم.

 

بخش خصوصی زمینه ساز شکوفایی ظرفیت های شهرستان

دکتر قاضی زاده، ورود بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف شهرستان را از راهکارهای اصلی شکوفایی ظرفیت های شهرستان در بخش های گردشگری، کشاورزی و دامپروری عنوان کرد و افزود: برای توسعه زیرساخت های گردشگری شرکت توسعه گردشگری وابسته به استانداری طرح هایی را برای شهرستان کلات طراحی کرده است. وی با اشاره به اشباع شدن مناطق طرقبه شاندیز برای اجرای پروژه های گردشگری اظهار داشت: بخش خصوصی بر اساس ظرفیت های منطقه ای اقدام به سرمایه گذاری می کند و به دلیل حجم زیاد طرح های مختلف گردشگری، سرمایه گذاران به مناطقی همچون کلات روی خواهند آورد؛ لذا پیشنهاد می شود با کمک شوراهای اسلامی و با تشکیل ستادی برای توسعه کلات برای ارتقای جایگاه شهرستان در عرصه های مختلف تلاش شود. وی درباره استقرار نداشتن پلیس جاده ای و نبود نظارت بر رفت و آمد خودروها و کنترل افراد فاقد گواهینامه و متخلف در محور کلات به مشهد با توجه به افزایش حجم تردد ها به ویژه در شش ماهه اول سال گفت: مسئولان شهرستان در این باره مکاتبات لازم را داشته باشند تا موضوع پی گیری شود. وی گفت: شهرستان کلات با توجه به وجود جاذبه های فرهنگی، تاریخی، طبیعی، گردشگری و نزدیکی به کلان شهر مشهد مقدس و مرزی بودن از فرصت های بزرگی برای پیشرفت برخوردار است لذا باید با همدلی و همکاری زمینه پیشرفت آن را فراهم کنیم و در آبادی هرچه بیشتر کلات بکوشیم.

[ ۱۳٩٠/٧/٢٤ ] [ ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]