پایگاه اطلاع رسانی شهرستان کلات نادری- وبلاگ گزارشگر وخبرنگار روزنامه خراسان

موضوعات این وبلاگ پیرامون اخبار و رویدادها ومسائل سیاسی -اجتماعی شهرستان کلات می باشد

بیمارستان کلات، پروژه ای ۲۰ ساله که همچنان در دست ساخت است

 

خراسان رضوی - مورخ سه‌شنبه 1390/04/14 شماره انتشار 17875
نویسنده: قربانیان

 توجه به موضوع سلامت فردی و اجتماعی در جامعه، از مهم ترین سیاست های درمانی و بهداشتی کشور است که خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، رسیدگی به این حوزه مورد توجه دست اندرکاران نظام سلامت کشور قرار گرفت؛ از این رو سال ها پیش در ابتدای دهه ۷۰ با توجه به درخواست های مردمی، عملیات اجرایی ساخت تنها بیمارستان کلات شروع شد اما متأسفانه با گذشت ۲۰ سال از زمان شروع ساخت آن چشم اندازی روشن برای آن قابل تصور نیست و از این رو با توجه به تقاضاهای شهروندان کلاتی برای تهیه گزارش از آخرین وضعیت ساخت بیمارستان به سراغ مردم و مسئولان امر رفته ایم.


تاریخچه بیمارستان شهر کلات

عملیات اجرایی طرح در اوایل سال ۱۳۷۰ شروع شد و پس از مدتی کوتاه به دلیل تأمین نشدن اعتبارات، عملیات ساخت این پروژه تعطیل شد و ۱۵ سال به کما رفت. در بازدید سفر اول ریاست جمهوری از کلات در سال ۱۳۸۵ بار دیگر موضوع تکمیل پروژه های ناتمام در دستور کار مسئولان قرار گرفت و مقرر شد پروژه بیمارستان شهر کلات در قالب ۴۰۹۰ مترمربع زیربنا احداث شود از این رو عملیات اجرایی از تیرماه ۱۳۸۶ آغاز شد. بنا بود طبق برنامه در نیمه دوم سال ۱۳۸۷ به بهره برداری برسد ولی متأسفانه این بار هم به علت تأمین نشدن به موقع اعتبار مورد نیاز، روند ساخت و تکمیل بیمارستان با مشکل مواجه شده و بهره برداری از ساختمان آن تاکنون میسر نشده است و در حال حاضر بیمارستان با ۹۷ درصد پیشرفت فیزیکی متوقف شده و ادامه تکمیل آن در هاله ای از ابهام است.

هر چند از زمان کلنگ زنی ساخت بیمارستان شهر کلات ۲۰ سال می گذرد اما مردم شهرستان هنوز ناامید نشده اند و همچنان بی صبرانه منتظر افتتاح و بهره برداری از این بیمارستان هستند. البته تأخیر در روند ساخت و تکمیل ساختمان بیمارستان سوالاتی را در ذهن مردم تداعی می کند از جمله این که چرا مصوبه هیئت دولت در سفر اول تاکنون اجرایی نشده است و کسی آن را پی گیری نمی کند، در حالی که به زودی دور چهارم سفرهای ریاست جمهوری آغاز می شود و از سوی دیگر مردم نگران این موضوع هستند که پس از تحویل ساختمان به دانشگاه علوم پزشکی خراسان رضوی ممکن است چند سال زمان صرف تأمین نیروی انسانی متخصص و تجهیز بخش های مختلف آن شود که این امر از نظر مردم قابل قبول نیست.

 ارجاع بیماران به مشهد

سعیدی یکی از شهروندان کلاتی است. او می گوید: مادر ۸۴ ساله من که تحت پوشش کمیته امداد است، از ناحیه پا دچار شکستگی شد. به دلیل نبود بیمارستان و پزشک متخصص، ما را به بیمارستان امام رضا(ع) مشهد ارجاع دادند اما با توجه به این که هزینه آمبولانس زیاد بود مجبور شدیم با یک خودروی شخصی پراید به مشهد برویم و ایشان را با وضعیت ناگوار با طی کردن ۱۴۵ کیلومتر به بیمارستان برسانیم.کبیری یکی دیگر از شهروندان کلاتی است که به خبرنگار خراسان گفت: امکانات بخش زایمان کلات مناسب نیست به طوری که بیشتر بیماران این بخش را به مشهد اعزام می کنند که این امر علاوه بر هزینه های سنگین آمبولانس هزینه های دیگری از جمله هزینه ایاب و ذهاب و پذیرایی و اقامت و... را بر همراهان بیمار تحمیل می کند و ضرورت دارد مسئولان به این موارد توجه کنند و در بیمارستان جدید شهر کلات این موضوع را مدنظر قرار دهند و هم  امکانات مناسب بدهند و هم پزشکان متخصص را مستقر کنند. عباسپور یک گردشگر است. او در گفت و گو با خراسان گفت: در منطقه قره سو چشمم آسیب دید اما هرچه دنبال چشم پزشک می گردم کسی را پیدا نمی کنم و از هر کسی سراغ بیمارستان را می گیرم از پرسش من تعجب می کند. یکی دیگر از شهروندان گفت: هر چند با پی گیری فرماندار جدید ساخت بیمارستان در حال اتمام است، اما می ترسیم تجهیز و استقرار پزشکان متخصص و بخش های تخصیصی در این بیمارستان ۲۰ سال طول بکشد!

 اظهارات مسئول اجرایی سازمان مسکن و شهرسازی

مهندس داوودی مسئول اجرایی سازمان مسکن و شهرسازی در گفت و گو با خراسان درباره آخرین وضعیت بیمارستان ناتمام شهر کلات گفت: بیمارستان شهر کلات بیش از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. برای تکمیل پروژه به ۶۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است که امیدواریم با تخصیص اعتبار بتوانیم کارهای باقی مانده را انجام بدهیم و تا پایان نیمه اول سال جاری ساختمان را تحویل دانشگاه علوم پزشکی بدهیم و مردم عزیز شهرستان پس از ۲۰ سال انتظار از خدمات این بیمارستان بهره مند شوند.

[ ۱۳٩٠/٤/٢٩ ] [ ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ ] [ خبرنگار ]

[ نظرات () ]